Pompy ciepła co to

Pompy ciepła są urządzeniami grzewczymi występującymi w trzech wariantach, w każdym pozyskujące energię ze środowiska w celu wykorzystania jej do ogrzewania wody użytkowej oraz do instalacji grzewczych. Pompy ciepła uznawane są za nieemisyjne źródła grzewcze, pozwalające ponadto znacząco zmniejszać rachunki za ogrzewanie budynku.

Pompy ciepła – przeznaczenie

Większość domów ogrzewana jest obecnie różnymi rodzajami kotłów. Są to stare kotły na paliwo stałe, tzw. kopciuchy oraz nowsze na ekogroszek, pellet, czy gaz. Cechą wspólną tych kotłów jest mniejsza lub większa emisja gazów cieplarnianych do atmosfery, wynikająca ze spalania paliw kopalnych albo biomasy. Pompy ciepła są przeznaczone do pozyskania ciepła w sposób bezemisyjny ze środowiska i oddanie tego ciepła do ogrzania domu oraz ciepłej wody użytkowej.

 

Pompy ciepła – działanie i rodzaje

Działanie pompy ciepła zasilane jest energią elektryczną i polega na wymuszeniu obiegu ciepła z miejsca o temperaturze niższej (źródło dolne) do miejsca o temperaturze wyższej (c.o. i c.w.u.).

W pierwszej kolejności przez przepływający w parowniku tzw. czynnik roboczy (specjalna ciecz), którego temperatura jest zawsze niższa od panującej w dolnym źródle pobierane jest ciepło powodujące parowanie czynnika. Powstały gaz trafia do sprężarki, a jego ściśnięcie powoduje duży wzrost temperatury. W takiej postaci trafia do wymiennika ciepła, czyli do centralnego ogrzewania abo ciepłej wody użytkowej, gdzie dochodzi do oddania ciepła, a więc ogrzania wody. Następnie gaz trafia do skraplacza, gdzie jest schładzany do stanu ciekłego, a ciecz wraca ponownie do parownika w celu powtórzenia cyklu.

Rodzaj pompy ciepła zależy od rodzaju dolnego źródła ciepła.

1. Gruntowe pompy ciepła

Zasilane ciepłem ziemi z wykorzystaniem kolektorów (sond) poziomych albo pionowych. Gruntowe pompy ciepłą są najwydajniejsze i zapewniają stabilną pracę bez względu na temperaturę panującą na zewnątrz. Ich wadą jest wysoki koszt inwestycyjny, który jednakże zawsze zwraca się po kilkunastu latach.

2. Wodne pompy ciepła

Najmniej popularne rozwiązanie wykorzystujące ciepło wód gruntowych. Zazwyczaj wymaga wykonania studni czerpanej oraz zrzutowej, co może być związane z koniecznością uzyskiwania pozwoleń wodnoprawnych.

3. Powietrzne pompy ciepła

Najpopularniejsze, najtańsze, a dodatkowo rozwiązanie z najmniejszym nakładem pracy na montaż. Popularność pomp ciepła odnosi się w głównej mierze właśnie do typu powietrze-woda.
Tutaj warto wspomnieć o dwóch dostępnych rozwiązaniach w odniesieniu do pompy ciepła:

  • Typ split

Typ split składa się z jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej. Pierwsza odzyskuje i transformuje ciepło ze środowiska, a druga, tzw. hydrobox, odbiera ciepło i przekazuje je do instalacji grzewczej. W doniesieniu do typu split montażu musi dokonywać osoba z uprawnieniami UDT, czyli uprawnieniami E-gazowymi.

pompa ciepła ariston

  • Monoblok

Monobloki wyróżniają się fabrycznym wykonaniem jednej zbiorczej jednostki, co znacznie podnosi szczelność całej instalacji i do której montażu nie są konieczne uprawnienia E-gazowe. Monoblok jest jednym urządzeniem zawierającym w sobie zarówno odzysk, jak i przekazywanie ciepła, instalowanym na zewnątrz budynku. Upraszcza to montaż pompy ciepła, ale wymaga zabezpieczenia instalacji grzewczej przed czynnikami atmosferycznymi.

pompa ciepła monoblock berettaJakie korzyści wynikają z instalacji pompy ciepła?

Głównymi zaletami pomp ciepła są ekologia oraz ekonomia. Pompy nie emitują gazów cieplarnianych, a pozwalają na skuteczne ogrzanie domów i pozyskanie c.w.u. (szczególnie gruntowe pompy ciepła). Są więc bez emisyjne i pozwalają na realne oszczędności w okresach grzewczych.

Kolejną korzyścią jest wygoda, ponieważ pompy ciepła są praktycznie bezobsługowe. Regulacje dotyczą jedynie indywidualnych wymogów temperaturowych, które mogą być przeprowadzane ze sterownika lub zdalnie. Pompa ciepła to brak kominów i konieczności wygospodarowywania miejsc na opał.

Jakość pompy ciepła – niezbędne parametry

Na jakość oraz optymalne wykorzystanie pompy ciepła wpływają:

  • jakość urządzenia – nie należy instalować pomp od niesprawdzonych producentów;
    wydajność grzewcza – pompa musi być idealnie dostosowana do konkretnego budynku;
  • efektywność – jest to tzw. COP, który oznacza parametr ilości dostarczanego ciepła w stosunku do pobranej energii elektrycznej;
  • żywotność – na żywotność pompy ciepła ma wpływ jakość urządzenia, wysoka jakość montażu oraz odpowiednia eksploatacja i serwisowanie;
  • poziom hałasu – tutaj wiele zależy od jakości urządzenia. Najwięcej hałasu generuje praca sprężarki. warto brać ten fakt pod uwagę i instalować pompy ciepła w taki sposób, aby jak najmniej hałasu docierało do wnętrza;
  • gabaryty – im większa pompa ciepła, tym więcej może zająć miejsca zbiornik buforowy, a także zasobnik na c.w.u. Wielkość wyznaczonego pomieszczenia powinna umożliwiać swobodną instalację oraz łatwy dostęp dla serwisantów;
  • optymalizacja i konserwacja – zarówno optymalizacja pracy pompy ciepła, jak i jej serwisowanie musi być przeprowadzane przez autoryzowaną firmę.

 

Pompa ciepła a współpraca z domowym grzejnikiem

Większość dostępnych pomp ciepła wysokiej jakości może współpracować ze standardowymi grzejnikami. Wynika to z faktu obecności w polskich domach najczęściej grzejników aluminiowych, a dodatkowo z tego, że wielkość grzejników w znakomitej większości jest instalowana z zapasem. To sprawia, że pompa ciepła nie ma problemu z wydajnym ogrzaniem domu.

 

Pompa ciepła w tandemie z fotowoltaiką

Tutaj nie ma nad czym dywagować. Tandem pompa ciepła plus fotowoltaika jest najbardziej ekonomicznym wykorzystaniem obu tych źródeł energetycznych dla domu. Jednakże optymalne wykorzystanie takiego zbioru występuje wówczas, gdy pompa ciepła jest urządzeniem dostosowanym również do pracy jako klimatyzator w miesiącach letnich.

 

Jak obliczyć zapotrzebowanie kW pompy ciepła w swoim domu?

Obliczanie zapotrzebowania kW pompy ciepła dla domu polega na pomnożeniu powierzchni domu przez zapotrzebowanie tego domu na energię grzewczą. Jeżeli dom ma powierzchnię 160 metrów kwadratowych, a zapotrzebowanie na energię wynosi 45 W na metr, to do domu potrzeba pompy o mocy 7200 Watów, czyli 7,2 kW. Jednocześnie warto w tym wypadku zlecić dobór odpowiedniej pompy fachowcom od montażu i serwisowania.

 

O jakie dofinansowania do pomp ciepła można sie ubiegać?

Dotacje z programu Moje Ciepło dotyczą nowych domów (powstałych po 1 stycznia 2021 roku) o podwyższonym standardzie energetycznym. Z programu można uzyskać dofinansowanie do 21 tys. zł, ale na gruntowe pompy ciepła lub niższe, od 7 tys. zł na wodne pompy ciepła. Wysokość dotacji nie jest uzależniona od dochodów wnioskującego.

Z programu Czyste Powietrze mogą korzystać właściciele starych domów, ale ważna jest wysokość dochodu. Tutaj można uzyskać od 13,5 tys. do nawet 27 tys. zł dotacji na zakup powietrznej pompy ciepła. Natomiast z programu Czyste Powietrze Plus można już uzyskać do 30 tys. lub przy niższych dochodach do 37 tys. złotych, ale dotyczy to nie tylko wymiany źródła ciepła np. na pompę ciepła, ale ogólnie termomodernizacji budynku.

Program Ciepłe Mieszkanie dotyczy budynków wielorodzinnych i jest uzależniony od dochodów osób ubiegających się o dotację. Dotyczy gruntowych oraz powietrznych pomp ciepła, a wysokość dotacji może wynieść od 30 do aż 95% kosztów zakupu i montażu pompy.

Więcej o aktualnych dotacjach przeczytasz -> https://spectrumpv.pl/dofinansowania-i-dotacje-na-oze-2023/ 

Rosnąca popularność pomp ciepła

Pompy ciepła są montowane coraz chętniej z kilku przynajmniej powodów. Ważne są oczywiście dotacje, ale nie jest to czynnik główny wzrostu popularności tych urządzeń. Głównym jest wydajność grzewcza pod względem ekonomicznym oraz wygoda obsługi. Znaczenie ma również rosnąca świadomość ekologiczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *